Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Birçok yerde vadeli hesap ibaresini duymuşsunuzdur. Son dönemlerde ise adını sıkça duyduğumuz bir hesap çeşidi vadeli hesaplar kategorisinde da kendine yer buldu. Vadeli altın hesabı. Peki vadeli altın hesabı nedir?

Tüketicilerin birikimlerini ve yatırımlarını değerlendirme amacı ile bankalarda açmış olduğu hesaplarda, piyasa koşullarında değişebilecek faiz oranlarından etkilenmeden altın üzerinden yapacakları yatırımları için çalınma ve kaybolma ihtimali olmadan risksiz getiri sağlanabilecek hesaba Vadeli Altın Hesabı denir.

Altın Mevduat Hesabı Nedir?

1 günden 400 güne kadar vadeler ile açılabilen vadeli altın hesaplarında tüketiciler, bankalar üzerinden yatırımlarını risksiz bir şekilde değerlendirme imkanı bulmaktadır. Vadeli altın hesabı, piyasa koşullarında Altın’da oluşabilecek fiyat artışlarının yanı sıra kar payı veya ek mevduat faizi kazanma fırsatları sunmaktadır.

Vadeli Altın Hesabı Faiz Oranları

Bankadan bankaya değişkenlik göstermekle birlikte genellikle bu oran 0,01 ile 2,5 seviyeleri arasında seyrediyor. Diğer döviz kurlarına göre biraz daha düşük faiz oranları verilse de Altın yatırımlarının artmasında tüketicilere avantaj sunmaktadır. Eğer vadeli altın hesabı açmayı düşünüyorsanız faiz oranları hakkında bankalardan bilgi alabilir, faiz oranını etkili iletişiminizle biraz daha yukarı çekilmesini talep edebilirsiniz.

Vadeli Altın hesabının faiz oranlarının biraz düşük olmasının sebebi, diğer yabancı para ve paritelerin hesaplarında açılışı gerçekleşen vadeli mevduat hesabı gibi kur avantajı sağladığı için faiz oranı biraz ikinci planda kalmaktadır. Altın hesabını vadeli olarak mı yoksa vadesiz olarak mı daha mantıklı diye soracak olursanız, vadesiz mevduat hesabında beklediğiniz sürece kur artışından farklı bir karınız olmayacak iken, vadeli Altın hesabında hem kurdan hem de ek faizden ek geliriniz olacaktır. Ancak  dinimizde faiz haram olduğundan, birçok tüketici vadesiz altın hesabı tercih etmektedir.


Vadeli Altın Hesabı Havale veya EFT Yapılır mı?

Vadeli altın hesabı olan bir tüketici, hesabında bulunan fonunu başka bir banka hesabına aktaramaz. Böyle bir transferin gerçekleşmesi için öncelikle vadeli altın hesabı vadesiz altın hesabına çevrilmelidir ve sonrasında EFT işlemi yapabilir. Ancak eğer havale yapılacaksa bazı bankalar aynı bankadan farklı hesaplara havale işlemine onay vermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ