Türkiye’de Kredi Notu Ortalaması Kaçtır?

Türkiye’de Kredi Notu Ortalaması Kaçtır?

Findeks ve kredi notu hayatımıza girdiğinden beri bir çok yerde karşımıza çıkıyor. Hatta ilerleyen dönemlerde sadece banka ile olan ilişkilerde değil, kiralama ve ticaret hizmetlerinde de en önemli kriter olma yolunda da hızla ilerliyor. Ancak bir çok kişinin merak ettiği soru ise: Türkiye’de kredi notu ortalaması kaçtır? Bizlerde sizler için bir araştırma yaptık. Bakalım Türkiye’de kredi notu ortalaması kaç seviyelerinde.

Türk halkının kredi notu ortalaması bin 450 çıktı. Buna göre ülkede yüzde 65 risk taşımıyorken, riskli müşteri oranı yüzde 35. Erkekler kadınlardan daha riskli.

Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu’nun verilerine göre Türk halkının kredi notu ortalaması bin 450. Platforma üye 1 milyon 90 bin aktif bireysel ve 10 bin şirketin verileri çerçevesinde bin 900 puan üzerinden yapılan değerlendirmeye göre Türkiye’nin yüzde 65’i risksiz 35’i ise riskli müşteri statüsünde. Çok riskli olarak tanımlanan kişilerin oranı ise yüzde 22. Karşılıksız çekte ise oran yüzde 21 düzeyinde. 

KADININ NOTU YÜKSEK 

Veriler, Findeks üyesi 1 milyonu aşkın kişinin sadece yüzde 18’inin kadın, geri kalan 82’sinin erkek olduğunu ortaya koyuyor. Bu durum erkeklerin Findeks Kredi Notu’nu daha çok sorguladığını gözler önüne seriyor. Ancak kredi notu ortalamalarına bakıldığında kadınların notunun erkeklerinkinden daha yüksek olduğu görülüyor.

RAPORLARA BAKILMALI


Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz, günümüzde sermayeyi korumanın ve güvenli bir ticari hayatın yolunun iş yaptığınız, vadeli mal sattığınız kişileri tanımaktan geçtiğini söyledi. Akdeniz, şöyle devam etti: “Her ay ortalama 20 bin kişinin çeki karşılıksız çıkıyor. Bundan birçok kişi zarar görüyor. Bu 20 bin kişinin önceki dönem davranışlarına bakıldığında yaklaşık yüzde 80’inin geçmişte de çeklerinin karşılıksız çıktığı görülüyor. Bu kişilerin çeklerini kabul etmeden önce çek raporlarına bakın. Olumsuz ödeme geçmişinin görülmesi ve olası zararların önlenmesi mümkün. Karekodlu çek, bu bilgiye güvenli ve hızlı ulaşımı sağlayarak ticarette güvenin simgesi olacak.”

ÇEKİN SAHİBİNİ MUTLAKA ARAŞTIRIN
Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz, kabul etmeden önce çek sahibinin ödeme geçmişinin mutlaka incelenmesi gerektiğini söylüyor.

Kaynak: Sabah

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ