Kredi KartıPratik Bilgiler

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma Yöntemi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu 2017 yılında kredi kartlarının internet alışverişine kapatılacağını duyurmuştu. Şuan mevcut kredi kartlarından ve yeni çıkan kredi kartları içerisinde halen internetten alışveriş yapılmadığı, buna rağmen tüm kredi kartlarının internet alışverişine halen açık olduğu bildirilmektedir. Böyle bir durumda olan kredi kartları güvenlik açıklarını da beraberinde getirdiğinden, banka tarafından internet alışverişine kapatılıyor. Yeni düzenleme ile talimat esasına dayalı bir sistem getirilmek hedefleniyor.

Kredi Kartları İnternet Alışverişine Ne Zaman Kapatılacak

Daha önce bu tarih 17 Ağustos 2017 olarak belirlenmişti. Ancak birçok tüketici  bankalara talimat vermediğinden bu süre 31 Aralık 2017 tarihine kadar uzatıldı. Bu tarihe kadar bankaya onay vermeyen vatandaşların kredi kartı internet alışverişine kapatılmış olacak. Bu nedenle 31 Aralık 2017 tarihine kadar, kredi kartı internet alışverişine açtırma başvurusunu yaptırmanız gerekiyor.  Uygulama ile 177 Milyon adet kredi kartı hedefleniyor. Daha önceden kredi kartı internet alışverişine onay veren tüketicilerin de talimatları iptal edilerek sisteme dahil edilecek. Bu nedenle şuan internet alışverişine açık olan kartlarınız için tekrar başvuru yapmanız gerekmekte. Peki kredi kartı internet alışverişine nasıl açılır?

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma Yöntemi

Kredi kartınızı internet alışverişine açtırmak için birçok kolay yol bulunuyor. Hangi kredi kartına sahipseniz o bankanın çağrı merkezini arayarak açtırabileceğiniz gibi, internet bankacılığı kullanıyorsanız kart işlemleri menüsünden de kolayca açtırabilirsiniz. Özellikle mobil kullanıcılar için kredi kartını internet alışverişine açmak, sadece bir telefonun ucunda. Aynı şekilde mobil bankacılık üzerinden kart işlemlerine girerek kolay bir şekilde kredi kartınızı internet alışverişine açabilirsiniz.

Kredi Kartlarımız Güvenli mi?

Kredi kartları, artık cüzdanlarımızda veya çantalarımızda en az bir kimlik kadar önemli bir konuma geldi. Gerek yüksek tutarlı hizmet veya ürünleri taksitle alma seçeneğinin olması, gerekse yanımızda nakit taşımamıza gerek duyurmaması en çok kullanım sebeplerinden birkaçı. Peki kredi kartlarımız güvenli mi?

Her ne kadar internetten kredi kartı ile yapılan alışverişlerde 3D Secure sistemi olsa da, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bu konuda oldukça hassas davranıyor. Bu nedenle tüm kartların talimat olmadan internet alışverişine açık olmasını istemiyor. Ayrıca kredi kartlarını daha güvenli kullanmak biraz da bizim elimizde. Aşağıda sayacağımız maddelere dikkat ederseniz, kredi kartı ile internetten alışveriş yaparken herhangi bir dolandırılma olayı ile karşılaşmazsınız.

Kredi Kartını İnternet Alışverişinde Güvenli Kullanma Yöntemleri

-Her ay düzenli olarak kredi kartı ekstrasını kontrol ediniz. Emin olsanız bile harcamanız varsa tek tek bakmanızda yarar var.

-Hesabınızın olduğu bir bankadan sanal kart oluşturun ve sadece harcama yapmadan hemen önce limit belirleyin. Limitinizi açık kalacak şekilde bırakmayın.

-Alışveriş yapacağınız sitenin SSL sertifikalı olmasına dikkat edin. SSL sertifikası olsa bile kurumsal olmayan bir web siteden mümkün olduğu kadar alışveriş yapmayın. İmkanınız varsa kapıda ödeme seçeneğini değerlendirin.

-Eğer alışveriş yaptığınız sitede 3D secure seçenekli olarak verilmişse, mutlaka tercih edin ve ödemeyi 3D secure ile yapın.

-Kart şifrenizi ve kredi kartınızın arka yüzünde bulunan CCV numarasını kimseyle paylaşmayın.

-Alışveriş esnasında, sizden kart bilgileri veya şifre isteyen kişilere bu bilgileri göndermeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu