Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalı?

Artık hepimizin cüzdanında en az bir adet bulunan ve hayatımızın en önemli parçası konumuna gelmiş durumda olan kredi kartı, bilinçsiz kullanıldığı takdirde büyük sorunları beraberinde getiriyor. Bizde bu yazımızda kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ve kredi kartı nasıl kullanılmalı konularına geniş yer vereceğiz.

Ülkemizin Kredi Kartı Karnesi

Bankalararası Kart Merkezi (BKM)’nin paylaştığı verileri göre Türkiye’de 22 milyon kart kullanıcısı var ve toplamda kullanılan kredi kartı sayısı sanal kart ile birlikte yaklaşık 55 milyon. Yani kart kullanan 1 kişiye ortalama 2,75 kredi kartı düşüyor. Bu verilerden de anlaşılacağı üzere cüzdanımızda birden fazla kart taşıyoruz.

Kredi kartlarının bu kadar yaygın olmasının en büyük nedenlerinden birisi yüksek tutarlı ürün veya hizmetlerin kredi kartından kolaylıkla alınabilmesi. Ayrıca bu kartların kullanım alanları sadece alışveriş değil. Aynı zamanda acil paraya ihtiyacımız olduğunda da kredi kartının sunduğu nakit avans seçeneği birçok kişi tarafından kullanım sebeplerinden biridir.

Harcamalarınıza Dikkat Edin

Kredi kartı yerinde kullanıldığı zamanlar hayatımızı kolaylaştıran ödeme araçlarından birisi. Hatta birçok kişi üzerinde nakit para taşımayarak tüm işlemlerini kredi kartı üzerinden halledebilmekte. Ancak tüketicilerin en çok yanıldığı durumlardan birisi harcama yaparken psikolojik olarak cebinden para çıkmadığı için harcamaların önemsenmemesi. Daha sonra biriken bu borçlar hesap kesim tarihinden sonra ekstre ile birlikte karşımıza çıkınca bizi zor durumda bırakabiliyor. Sonrası ise tam bir felaket. Bozulan aile ilişkileri, maddi açıdan girilen büyük sıkıntılar, hatta icra. Öyle ki kart borcu yüzünden icralık olanlar azımsanamayacak kadar fazla. Unutmayın ki kredi kartı ile yapılan her harcama, gelecekte kazanacağınız paranın şimdiden harcanması ile eşdeğerdir.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalı?

  • Kredi kartı ile harcama yapmadan önce o borcu sizden başkasının ödemeyeceğini unutmayın.
  • Yapılan en büyük hatalardan biri de ihtiyaç listesinde olmayan ürünlerin, kredi kartının getirdiği kolaylık sayesinde alınabilmesi.
  • Prensipli olun ve sadece ihtiyacınız dahilinde kullanın.
  • Eğer kendinizi kontrol edemiyorsanız gerekirse yanınıza almayın.
  • Ödenmeyen borçlardan dolayı verilen hukuksal mücadelenin ne kadar sancılı olduğunu hep hatırlayın.
  • Limitleri makul seviyelere çekin.
  • Borcunuzu günü geldiğinde aksatmadan ödeyin
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. barisct dedi ki:

    Ben genel olarak kullanmıyorum en iyisininde bu olduğunu düşünenlerdenim büyük ihtimal.

BİR YORUM YAZ