Kredi Kartı

Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katı Olur

Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katı Olur 2017

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan bankacılık ürünlerinden biri kredi kartıdır. Özellikle hayatımıza getirdiği kolaylıklar ve yüksek tutarda ki ürün ve hizmetleri taksitle alabilme olanağı sunduğundan kolay kolayda hayatımızdan çıkmayacak gibi. Bu saydığımız nedenlerden ötürü çok sayıda tüketici bu avantajlardan faydalanmak adına kredi kartı başvurusunda bulunuyor. Hemen herkesin cebinde en az 2 tane kredi kartı olduğunu düşünürsek peşinden getirdiği sorulardan bazılarını da şöyle sıralayabiliriz “kredi kartı limiti nasıl belirlenir” “kredi kartı limitim en fazla ne kadar olur” “kredi kartı limiti maaşın kaç katı olur” gibi. Yazımızın devamını okuyarak kredi kartı limiti maaşın kaç katı olur sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl belirlenir?

2014 yılına kadar olan süreçte bankalar, kredi kartı başvurusunda bulunan tüketicilerin kredi kartı limitlerini kendileri belirliyorlardı. Ancak 2014 yılı başında onaylanan tasarıya göre yeni düzenlemeler getirildi. Buna göre;

-Gelir düzeyinizin tespit edilemediği durumlarda kredi kartı limiti en fazla o gün ki asgari ücret tutarına denk gelebilecek.

-Geliriniz beyan edilmesi durumunda aylık ve yıllık gelir durumunuz esas alınarak, ilk defa kredi kartı başvurusunda bulunuyorsanız maaşınızın 2 katı limit belirlenecek.

-Daha sonraki yıllarda ise kredi kartı limitiniz maaşınızın 4 katına denk gelecek şekilde düzenlenecek.

-Tüketici talep etmediği sürece kredi kartı limitini banka kendi insiyatifinde arttıramayacak.

-Asgari ödeme tutarının iki ay üst üste ödenmemesi durumunda kredi kartı kullanımı dondurulacak. Ödeme gerçekleştiği taktirde yeniden kullanıma açılacak.

Sanırım bu maddelerle kredi kartı limitim en fazla ne kadar olur sorusunun cevabını vermiş olduk. Peki birden fazla kredi kartınız varsa;

Birden Fazla Kredi Kartı Olanların Durumu

Eğer birden fazla kredi kartı kullanıyorsanız netice değişmiyor. Bir örnekle açıklayacak olursak;

Maaşınız 3 bin TL olsun. Bu durumda kredi kartlarınızın toplam limiti 12 Bin TL’yi geçemez. Diyelim ki A bankasına ait bir kredi kullanıyorsunuz ve limiti 4 Bin TL. B bankasına ait bir kredi kartınız var ve bununda limiti 5 Bin TL olsun.

C bankasına yeni bir kredi kartı başvurusunda bulunduğunuzda C bankası size en fazla 3 Bin TL limiti olan bir kredi kartı verecektir. Çünkü A bankası ile B bankası kredi kartlarının toplam limiti 9 Bin TL ve en fazla 12 Bin TL’ye kadar limitiniz olacağından, C bankası yapılan düzenlemeye uyarak 12 Bin TL’yi geçmeyecek olan 3 Bin TL’lik bir limiti otomatik olarak belirleyecektir.

Asgari Ücretli Birinin Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Olur?

Bu sorunun cevabını direkt örnekle açıklayalım. Şuan asgari ücreti 1400 TL kabul edersek;

-Eğer ilk defa kredi kartı başvurusunda bulunuyorsanız limitiniz ilk yıl 2800 TL olacaktır.

-Sonraki yılda bu limiti 5600 TL’ye çıkarabilirsiniz.

Bu yazımızda kredi kartı limiti maaşın kaç katı olur ve maaşımın kaç katı kredi kartı limiti alabilirim sorularının cevabını vermeye çalıştık. Aklınıza takılan ve merak ettiğiniz her türlü soru için aşağıda bulunan yorum kısmına yazabilirsiniz. Kredi kartınızı ödemekte zorlanıyorsanız Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu