KOSGEB’den Müjdeli Haber

Kosgep’ten Girişimcileri Rahatlatacak Yenilik

Destek başvurusu için KOSGEB’in kapısını çalanların karşısına en büyük engel olarak “önce işyerini aç sonra desteği al” cümlesi çıkıyordu. Sık sık şikayetlere de konu olan bu uygulama artık kaldırıldı.

Kosgeb desteğinden faydalanıp kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin şüphesiz en zorlandıkları konu ise destek başvurusu yapmadan önce işyerini açma gibi bir zorunluluğun olmasıydı. Mali konuda zaten yeterli desteği bulamadığı için KOSGEB’in kapısını çalmak zorunda kalan girişimci için handikap oluşturan bu durum yapılan düzenleme ile tamamen kaldırıldı.

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme (KOSGEB) başkanı Recep Biçer, yapılan yeni düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Önceki dönemlerde faizsiz kredi veya hibe desteğinden faydalanmak isteyen kişiler için işyeri açma zorunluluğu bulunuyordu. 1 Şubat’ta başlayan yeni süreçle birlikte daha önce girişimcilik eğitimini tamamlayıp KOSGEB onaylı sertifikasını alan girişimcilerin, işletmelerini açtıktan sonra KOSGEB’e başvuru yapma şartını kaldırdık. Yeni yapılan düzenleme sonrası artık girişimciler iş yerlerini açmadan önce de KOSGEB’e başvurarak destekten faydalanabilecekler. Birçok kişinin bu düzenleme ile rahatlayacağı ve girişimcilik faaliyetlerinin artacağı öngörülüyor.

90 Gün İçinde İşyerini Açması Gerekiyor

Yeni uygulama hakkında detaylarda netleşmeye başladı. Buna göre işletmesini kurmadan önce KOSGEB’e başvuruda bulunan kişilerin başvuru formları, kurulacak işletmelerin sürdürülebilirlik, karlılık ve sektörel fırsatlar gibi konuların değerlendirileceği, sonrasında olumlu veya olumsuz sonucun girişimci adayına iletileceği bildirildi.


Başvuruda bulunan girişimcinin projesi onaylandığı taktirde 90 gün içerisinde işletmesini kurup, KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırarak taahhütnameyi imzalaması gerekiyor. Belirtilen süre zarfında bu işlemleri yapmayan girişimcinin başvurusu reddedilecek.

En Fazla Kaç Kez Başvuruda Bulunulabilir?

Girişimde bulunmak isteyen kişiler en fazla 3 kez başvurma hakkına sahip. Yapılan başvurularda 3 kez olumsuz sonuç alan bir girişimcinin başvuru hakkı kaybolmaktadır ve her girişimci bir kez faydalanabilir.

İş Yeri Kurup Başvuranlar Ne Yapacak?

Yapılan son düzenlemeden sonra işletmesini kuran ve KOSGEB’e müracaat etmeyen girişimciler, en geç 31 Aralık 2017 tarihine kadar başvuruda bulunarak programdan faydalanabilirler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Cihan dedi ki:

    Bir girişimci olarak bu habere inanılmaz derece sevindim, kesinlikle fırsatı çok iyi değerlendiriceğim.

  2. emir balın dedi ki:

    Gerçekten uygulunan saçma bir şey kaldırılmış abi ben zaten yeni başlıyrum ne iş yeri dedirten uygulamaya son 😀

BİR YORUM YAZ