Banka SorunlarıKredi Notu

Kara listeden Ne Zaman Silinirim?

Kara liste, bankalara olan borçların zamanında ödenmemesi durumunda, kişilerin bankalarla olan ilişkilerini bir süre kısıtlamak için oluşturulan ve Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınan bir listedir. Negatif kredi ve kredi kartı ödemelerinin kayıt altına alındığı bu liste, bankalar tarafından da kullanılmaktadır. Kara listeye giren kişilerin ise genellikle merak ettiği soruların başında “kara listeden ne zaman silinirim” sorusu gelmektedir. Bizlerde bu yazımızda bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız. Ancak öncelikle kara listeye girme sebeplerini bir inceleyelim.

Kredi Ödemelerinde ki Gecikmeler

Herhangi bir bankadan kullanmış olduğunuz kredi taksitinizi 90 gün boyunca ödemediğiniz takdirde banka, alacakların tahsili için dosyayı avukata devreder. Bu süreç yasal takibe girme süreci olarak adlandırılır ve kanuni takip başladığı anda (verilen ek 7 günlük süre içerisinde ödemeleri yapsanız dahi) kara listeye eklenirsiniz.

Kredi Kartı Ödemelerinde ki Gecikmeler

Herhangi bir bankaya ait kredi kartı kullanıyorsanız ve en az ödeme miktarı olan asgari tutarını 90 gün boyunca ödemediğiniz takdirde, tıpkı kredi gecikmelerinde ki gibi prosüdür aynı şekilde uygulanır.

Avans hesabına olan borçların Ödenmemesi

Kredi ve kredi kartında ki ödeme gecikmeleri ile aynı durumdadır. 90 gün boyunca ödenmeyen avans hesabı borçları sizi kara listeye ekleyecektir.

Finans Kurumları Dışında ki Ödeme Gecikmeleri

Birçok kişi sadece bankalara olan ödeme gecikmeleri ile ilgili negatif durumların oluşacağını düşünse de, son zamanlarda Findeks’in hayatımıza girmesi ile artık bazı şeylerin eskisi gibi olmayacağını bildirelim. Nasıl mı? Kısaca değinelim.

Findeks’in ne olduğunu daha önceki bu yazımızda anlatmıştık. Ülkemizde bulunan ve bankalar dışında ki kurumsal firmalar (taksitle alışveriş yaptıran firmalar) da artık findeks ile ortak çalışmaktadır. Örnek vermek gerekirse, Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankalar findeks ile veri paylaşımında bulunur ve kişinin ödeme performansına göre kredi notu belirlenir. Ancak artık bankalar dışında da bazı kurumsal firmalar, kişinin ödeme performansını Findeks’e bildiriyor. Örnek olarak Evkur’u verebiliriz. Bankalara olan kredi, kredi kartı ve avans hesabınızda ki ödeme gecikmeleri kredi notunuza nasıl olumsuz yansıyorsa, Evkur’a yapacağınız ödeme gecikmeleri de kredi notunuzu aynı şekilde düşürecektir.

Taksit gecikmeleri firma ile yaptığınız anlaşma gününe kadar ödenmediği takdirde kanuni işlem başlatılır ve yine adınız kara listeye eklenir.

Kara listeye girme sebeplerini böylelikle incelemiş olduk. Şimdi gelelim kara listeden ne zaman silinirim sorusunun cevabına;

 Kara listeden ne zaman silinirim?

Merkez Bankası, kara listeye giren bir kişinin kaydını borç ödense dahi 5 yıl boyunca silmez. Kişi bu 5 yıl boyunca bankalara kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunduğunda, banka Findeks üzerinden verileri alacağından direkt ret cevabı verecektir.

Burada birçok kişinin kafasını karıştıran bir durumdan bahsedelim;

Merkez Bankası, kişilerin tüm ödeme performans kayıtları ile birlikte kara liste kayıtlarını tutarken,

Findeks, Merkez Bankası ve diğer bankalardan veri kaydı alarak kişinin kredi notunu belirler.

Kara Listede Olan Birinin Kredi Notu Kaç Olur?

Kredi notu 1-1900 arası bir puandır. Ödeme performansınıza göre bu puan yükseleceği gibi, yaptığınız geç ödemelerde kredi notunuzu düşürecektir. Bankalarla daha önce hiçbir bankacılık işlemi yapmayan kişilerin kredi notu 0 (sıfır) olur.

Ancak kara listeye girmişseniz kredi notunuz hesaplanamadığı için gözükmeyecektir.

Bu yazımızda kara listeden ne zaman silinirim sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Bankalara olan borçlarınızı ödediyseniz ve sicilinizin ne zaman düzeleceğini merak ediyorsanız bu yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 2011 yılındaki banka borcum varlık yönetim şirketine devir olmuş
    ancak hala kkb de gecikmeli borc olarak gözukuyor
    5 yıl gecmiş olduğu halde hala mevcut
    banka varlık yöntim şirketine yönlendiriyor

    öneriniz nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu