Devletten Gençlere 150 Bin TL Hibe Desteği

Devletten Gençlere 150 Bin TL Hibe Desteği

Ülkemizde hemen herkesin hayalidir kendi işinin patronu olmak. Ancak hayat şartlarının zor olması, ticari faaliyetlerin görünenden zor şartlarda yapılması veya mali imkânsızlıklar hep bir engel olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle genç girişimcilerin bir proje veya işletme açma gibi bir hayali varsa, yeterli maddi ve manevi desteği göremeyince bu hayallerinden vazgeçmek zorunda kalabiliyor.

Son yıllarda Ülke ekonomisini canlandırmak ve yatırımlara teşvik amaçlı birçok sıfır faizli teşvik kredisi ve geri ödemesiz hibe kredi imkânı sunan Hükumet yetkilileri, bu halkaya bir yenisini daha ekledi. Üstelik bu hibe 150 Bin TL’ye kadar ve adından da anlaşılacağı gibi geri ödemesiz olacak. Detaylar haberimizde.

2017 yılı içerisinde genç girişimcilere 62 Milyon liralık bir bütçe ayıran Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 150 Bin TL’ye kadar yüzde 100 hibe desteği sağlayacak.

150 Bin TL Hibe Desteği İçin Başvurular Nereye Yapılacak?


Genç girişimciler için ayrılan bu bütçe ülke genelinde, çoğunluğu da üniversite bünyesinde bulunan 20 uygulayıcı kuruluş tarafından koordine edilecek. 150 Bin TL hibe için başvurular nereye yapılıyor diye soracak olursanız bu kuruluşları da TÜBİTAK belirliyor. 10-28 Nisan 2017’de birinci çağrıya çıkılmıştı. İkinci çağrı ise 1-15 Ağustos 2017 tarihinde çıkılacak.

150 Bin TL Hibe Desteği İçin Başvuru Şartları Neler?

Daha önce herhangi bir işletme açmamış ve 29 yaşını doldurmamış olmanız gerekiyor. Ayrıca 3 yıllık vergi muafiyeti de uygulanıyor. İlk defa işyeri açan ve vergi mükellefi olan girişimciler 3 vergi yılı boyunca kazançlarının 75 Bin TL’lik kısmı için vergi ödemeyecek. Ancak bu konu için 5 şart bulunuyor.

-İşe başlamanın kanuni sürelerde bildirilmiş olması

-Kendi işinde bilfiil çalışması veya işin kendisi tarafından koordine edilmesi

-Ortak bir işletme olacaksa eğer tüm ortakların işe başlama tarihi itibari ile şartları taşıması (29 yaşını doldurmamış olmak şartı da dâhil)

-İşletmenin üçüncü dereceye kadar yakın akrabalardan devralınmamış olması

-Mesleki faaliyete veya mevcut bir işletmeye sonradan dâhil olunmaması

Eğer bu şartları taşıyorsanız ve bir girişiminiz varsa yasal süreler içerisinde başvuruda bulunarak 150 Bin liralık hibe desteğinden sizde faydalanabilirsiniz.

Diğer Devlet Destekli Krediler için bu kategorimize göz atabilirsiniz.

Yorum yapın