Kredi Notu

Başkasının Kredi Notunu Öğrenme

Günümüzde mali konularda sıkıntı yaşayan hemen herkes kredi ve kredi kartı için bankaların kapısını çalıyor. Özellikle son dönemlerde kredi başvurularında bir hayli artış var. Bankalar tabi ki başvuruda bulunan müşterilerine kredi vermek için bir takım şartlar arıyor. Bu koşullardan en önemlisi şüphesiz kredi notu. Kredi notu düşük olan müşterilere bankalar genelde kredi vermeye pek yanaşmaz. Bunun nedeni ise müşteriyi riskli görmesidir. Tüm bankalar müşterisi ile ilgili kayıtları diğer bankalarla birlikte ortak bir havuzda tutarak, kendisi için riskli olan müşteriyi diğer bankalarla da paylaşır. Bu kayıtlar ise 9 bankanın ortak kuruluşu olan Findeks’te tutulmaktadır. Findeks’e web sitesi üzerinden üye olarak kendi notunuzu 7,5 TL+KDV karşılığında öğrenebiliyorsunuz. Hatta sadece kendi notunuzu değil, başkasının kredi notunu öğrenme işlemi de gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında başkasının kredi notu nasıl öğrenilir sorusunun cevabını bulacaksınız.

Öncelikle başkasının kredi notunu öğrenme işleminin nedenlerine bakalım;

-Taşınmazların kiralama işlemlerinde

-Taksitli araç alımlarında

-Taksitle eşya alımlarında

Yukarıda saydığımız maddeler size biraz yabancı gelebilir. Nedeni ise henüz çok yaygın olmaması. Ancak görünen o ki ilerleyen zamanlarda ev kiralamak istediğinizde veya senetle bir araç almak istediğinizde muhtemelen karşınıza çıkacaktır.

Başkasının kredi notunu öğrenmek için hangi bilgiler gerekiyor

Öncelikle diğer kişinin T.C. kimlik numarası ve güncel cep telefonu numarasını bilmeniz gerekmekte.

Başkasının Kredi Notunu Öğrenme

Başkasının  notunu öğrenme işlemini yapabilmeniz için Findeks’e üye olmanız gerekiyor. Ücretsiz üye olabileceğiniz Findeks sayesinde hem kendi notunuzu öğrenebilir, hemde başkasının  notunu öğrenme işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Üye girişi yaptıktan sonra sol tarafta bulunan “risk raporu” sekmesine tıklayın. Sonrasında “diğer kişi risk raporu” sekmesini tıklamanız gerekiyor.

Açılan menüde sizden bazı bilgiler isteyecektir. Bunlardan biri diğer kişinin T.C. kimlik numarası, diğeri ise güncel cep telefonu numarasıdır.

Buraya güncel cep telefonu girmeniz önemli. Nedeni ise işlemler devam ederken, diğer kişiye findeks tarafından onaylanması için bir sms gidecektir. Onay verdikten sonra başkasının kredi notunu öğrenme işlemi gerçekleşecektir.

Tabi ki bunun da bir ücreti olduğunu hatırlatalım. Ücreti ise 7,5TL+KDV şeklinde.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu